Riana (MS) Bornman SA

Department of Urology and University of Pretoria Centre for Sustainable Malaria Control, University of Pretoria, Pretoria and Potchefstroom, South Africa ACADEMIC QUALIFICATIONS OBTAINED 1973 MBChB on Medicine from University of Pretoria 1983 DSc on Physiology from University of Pretoria 1987 MD on Physiology from University of the Free State WORK EXPERIENCE TODATE 1973 – Jan 1979: (Internship and then Medical/Senior Medical Officer in Surgery) - Provincial Administration of the Orange Free State: Voortrekker Memorial and Boitumelo Hospitals,Kroonstad Febr 1979 - Dec 1984: Lecturer/senior lecturer and Senior/First Medical Officer Department of Urology, University of Pretoria, and Transvaal Hospital Services (TPA), HF Verwoerd Hospital (now Pretoria Academic Hospital) Jan 1985 – June 1990:Head of Physiology – contract research. Part-time Head Andrology Laboratory,Department of Urology - management ofand clinical research on male infertilityRoodeplaat Research Laboratories and clinical research on male infertility. TPA,Medunsa and Ga-Rankuwa Hospital (now George Mukhari Hospital).(Head of Physiology – contract research. Part-time Head Andrology Laboratory, Department of Urology- management ofand clinical research on male infertility. April 1988 – June 1990: “Part-time Head of Spermatology Laboratory – management of and clinical research on male infertility” Department of Urology, University ofPretoria, and Transvaal Hospital Services (TPA), HF Verwoerd Hospital (now Pretoria Academic Hospital) 1 Apr 1991 – present:Part-time (sessions) Head of Andrology Laboratory – management of and clinical research on male infertility July 1988 - present : Honorary Associate Professor, Dept. of Urology, Medunsa – Gauteng Provincial Government, Department Health (formerly TPA) Ga-Rankuwa Hospital (now George Mukhari Hospital) and Medunsa (now University of Limpopo). 1 Apr 1991 – 2004: Part-time (sessions) Head of Spermatology Laboratory, Department of Urology – managementofandclinicalresearchonmale infertility 1996 –present: Appointed ExtraordinaryProfessor, Department of Urology, UP (Gauteng Provincial Government, Department Health and the University of Pretoria) Sept 2003 - June 2005: Part-time Physiology Professor, Department of Physiology (University of Pretoria) Jan 2005 – present:Senior Medical Officer, Department of Urology and Pretoria AcademicHospital (jointappointment) (Department of Urology, University ofPretoria, and Gauteng Health Pretoria Academic Hospital) July 2005 – 31 Dec 2006:Extraordinary lecturer, School of Health Systems and Public Health, UP (University of Pretoria) Sep 2008 – present:Chief Medical Officer and Lecturer, Department of Urology and Pretoria Academic Hospital (joint appointment) (Department of Urology, University of Pretoria, and Gauteng Health Pretoria Academic Hospital) Jan 2007-Dec 2010: Extraordinary Professor, School of Health Systems and Public Health, UP University of Pretoria 2008 to present: Member of the Advisory Board (Advisory Board: Men’s Health Forum) MEMBERSHIP International Society for the Study on the Aging Male (ISSAM) International Society of Environmental Epidemiology (ISEE) Society of Environmental Toxicology and Chemistry (Europe) SETAC African Branch of the Society of Environmental Toxicology and Chemistry (SETAC Africa) Urological Association of Southern Africa (UASA)